بسمه تعالی
تفاهم نامه همکاری فی مابین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و بانک توسعه صادرات ایران
کلیات:
در راستای تحقق آرمانهای بلند حضرت امام خمینی (ره) و منویات مقام معظم رهبری (مدظله­العالی) و همچنین اجرای اولویت های دولت نهم جمهوری اسلامی ايران در زمینه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و با عنایت به شرح وظایف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به منظور زمینه سازی برای حضور موثر در بازارهای جهانی و تبدیل ج.ا.ایران به مرکز رفع نیازهای سلامت و پزشکی منطقه در چارچوب سیاستهای راهبردی تجاری، و معرفی تواناییها، عرضه و بازاریابی خدمات سلامت و آموزش پزشکی و تولیدات، تجهیزات و فراوردهای پزشکی و دارویی به نحوی که بر اساس مفاد ماده 87 قانون برنامه چهارم توسعه مقدار ارز حاصل از صادرات خدمات و تولیدات مزبور معادل سی درصد (30%) مصارف ارزی بخش بهداشت درمان در سال پایانی برنامه چهارم توسعه شود، و نیز با توجه به اهداف برنامه های بانک توسعه صادرات ایران در این زمینه و توزیع عادلانه منابع به ویژه در مناطق محروم و ا فزایش تولید و صادرات غیر نفتی، جهش صادراتی بویژه در بخش سلامت با ظرفیت های مناسب بالقوه و بالفعل آن و همچنین اشاعه فرهنگ مشارکت بین بخشی در جهت افزایش نرخ اشتغال دانش آموختگان گروه پزشکی و پیراپزشکی؛ این تفاهم نامه فی مابین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و بانک توسعه صادرات ایران به شرح ذیل منعقد میگردد.
ماده یک – اهداف

حمایت از سرمایه­گذاریهای صادراتی در حوزه نظام سلامت مرتبط با صادرات دارو(سنتيك و گياهي)، تجهیزات پزشکی، مواد اولیه، انتقال دانش و فن­آوریهای مربوطه، پذیرش بیمار خارجی (اعطای تسهیلات به منظور تجهيز و توسعه بيمارستانها و مراکز تشخیصی و درمانی برای جذب بيماران خارجي )،  صادرات خدمات مهندسی پزشکی.

   حمایت های قبل از صدور از صادرکنندگان در راستای خرید، جمع­آوری، بسته­بندی و یا تهیه مواد اولیه و تامین هزینه ها و منابع مالی مورد نیاز.

حمایت از کارآفرینان و متقاضیان راه اندازی یا توسعه کسب و کارهای صادراتی در حوزه نظام سلامت.

     ایجاد فرصتهاي شغلی مرتبط با صادرات کالا و خدمات سلامت و حمايت و هدايت شغل هاي جديد در اين بخش.

ماده دو – زمینه های همکاری و تعهدات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

تبليغ و ترويج فرهنگ صادرات كالا و خدمات در نظام سلامت و فراخواني صاحبان طرحها و
ايده­هاي صادراتي .

بررسی اهليت و توانايي مجريان و توجيه فني طرحهای صادراتی و انجام امور کارشناسی لازم در حوزه نظام سلامت.

ظرفیت سنجی طرحهای صادراتی نظام سلامت در استانها توسط دفاتر كارآفريني دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه­های فوق­الذکر.

نظارت بر اجرای صحیح طرحها و انجام تعهدات صادراتی و میزان اشتغالزایی واقعی و همکاری با بانک توسعه صادرات ایران.

اخذ گزارش عملکرد از دانشگاه های علوم پزشکی و متقاضيان در زمینه استفاده از تسهیلات و ارائه گزارشها به صورت هر سه ماه یکبار به بانک توسعه صادرات ایران.

ایجاد زمینه­هاي ورود نیروهای متخصص در حوزه صادرات کالا و خدمات سلامت با اولویت ایثارگران، کارآفرینان، نخبگان و مناطق محروم.

در مورد طرحهاي ملي به منظور تسريع و تسهيل، تمامي رسيدگي­هاي كارشناسي(فني، اهليت و توانمندي مجريان) صرفا توسط دفتر كارآفريني وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي صورت مي­گيرد و براي اجرا با دانشگاه علوم پزشكي مربوطه هماهنگ خواهد بود.

 ماده سه – زمینه های همکاری و تعهدات بانک توسعه صادرات ایران

تسهیل و تسریع در بررسی طرحهای صادراتی نظام سلامت به لحاظ توجيهات اقتصادي و مالي در بانک توسعه صادرات ایران و شعب ذیربط در استانها كه اهليت و توانايي مجريان و توجيه فني طرحها به تاييد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي رسيده است.

همکاری همه جانبه در استفاده از تمامی ظرفیتها و توانمندیهای موجود برای فراهم شدن زمینه صادرات کالا و خدمات سلامت طرحهای صادراتی گروه های پزشکی، پیراپزشکی، طب سنتي (داروهاي گياهي و گياهان دارويي و . . .) و مهندسی پزشکی و حضور موثر آنان در بازارهای جهانی در راستای اهداف مفاد ماده 87 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی.

پرداخت تسهيلات طبق مقررات و ضوابط بانكي حاكم بر بخش صادرات به متقاضيان طرحهاي صادراتي نظام سلامت كه اهليت و توانمندي مجريان و توجيهات فني آنها به تاييد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و دانشگاههاي علوم پزشكي رسيده، در چارچوب برنامه زمانبندي مشخص از سوي بانك توسعه صادرات ایران. همچنين ميزان پرداخت تسهيلات به طرحهاي صادراتي نظام سلامت داراي محدوديت نخواهد بود.

کمک به شرکتهای تولیدی - صادراتی خصوصی، تعاونی و موسسات خدمات سلامت که برای ادامه فعالیت صادراتي (تثبت صادرات فعلی و وضعیت اشتغال موجود) مرتبط با نظام سلامت نیاز به تسهیلات سرمایه در گردش دارند.

اعمال نظارتهای لازم جهت حصول اطمینان از حسن جریان کار براساس پروانه هاي صادراتي به عنوان اسناد و مدارک انجام تعهد صادراتی و ارائه گزارش پرداخت تسهيلات و روند پيشرفت طرحهاي صادراتي نظام سلامت هرسه ماه يكبار به وزارت بهداشت

ماده چهار – نحوه و شرایط اجرای تفاهم نامه

به منظور پیگیری و حسن اجرای ا ین تفاهم نامه کمیته مشترکی متشکل از نمایندگان تام­الاختیار طرفين برای برنامه­ریزی، تدوین شیوه­نامه، هماهنگی اجرایی و پیگیری مواد 2 و 3 این تفاهم نامه تشکیل و تصمیمات متخذه در کمیته مذکور برای طرفین لازم­الاجراست. این کمیته گزارش اقدامات انجام شده را به طور منظم به وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و ریاست بانک توسعه صادرات ایران ارائه خواهد نمود.

مدت اعتبار این تفاهم نامه تا پایان برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران می­باشد.

این تفاهم نامه در چهار ماده و پانزده بند در دو نسخه تنظیم و در تاریخ 22 / 7 / 86  به امضای طرفین رسیده است و هر دو نسخه دارای اعتبار واحد می­باشد.

 

 كوروش پرویزیان                                                                          کامران باقری لنکرانی
رییس بانک توسعه صادرات ایران                                            وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی


ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
 
پیوندهای مهم
.....................................................................
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
.....................................................................
معاونت درمان
.....................................................................
معاونت بهداشت
.....................................................................
معاونت توسعه مدیریت و منابع
.....................................................................
معاونت پرستاری
.....................................................................
پلیس فتا
 
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
ستاد ملی کارآفرینی و اشتغال
آدرس: شهرک قدس، فاز 5، خیابان ایوانک، بین فلامک و زرافشان، ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بلوک 33، ستاد ملی کارآفرینی و اشتغال
 
تلفن: 81455765
نمابر:88079960
پیامک:3000111
پست الکترونیک:karafarini@behdasht.gov.ir